Sunday, August 16, 2015

Motul 300V power racing vs Motul 8100 eco-nergy - Lepsze wrogiem dobrego - Better is the enemy of the good

Lepsze jest wrogiem dobrego? 

Lejąc pierwszy raz do silnika olej motul 8100 eco-nergy 5W30 byłem święcie przekonany że to najlepszy lub jednej z najlepszych olejów syntetycznych z klasy 5W30.

Dlaczego tak uważałem? Czytaj dalej...

Codziennie nowe testy wideo:
https://www.youtube.com/channel/UCLQb2UdBzX_lgTzaz4Ua1IA
motul 300v power racing, motul 300v, motul oil, motul 300v 10w40, motul 5w30, motul 300v 15w50, motul 15w50, motul 300v 5w40
motul 300v power racing, motul 8100 eco-nergy 5730, motul 300v 5w30 test, motul 300v opinions
Olej motula 8100 Eco-nergy 5W30:
1. Jest olejem w pełni estrowym (stworzonym na bazie samych estrów bez PAO), 
2. Jest produktowany we Francji a nie w Chinach czy USA, 
3. Posiada jedną z najwyższych wartości TBN (wartość odpowiedzialna za oczyszczanie - właściwości czyszczące oleju), 
4. Posiada jedną z najniższych lepkości w temp. 40st C i w 100st C (oznacza to że olej ten jest olejem oszczędzającym paliwo), 
5. Dodatkowo podobno dodaje według testów, niestety nie moich, aż 4km!
Używając tego oleju w moim silniku byłem faktycznie przekonany że tak jest, ale... no właśnie, zawsze jest jakieś ale...
Drążąc temat właściwości olejów motula 8100 eco-nergy, znalazłem w sieci ciekawą a zarazem niepokojącą informacje. Ludzie różne rzeczy w wypisują w sieci, dlatego z moimi wątpliwościami zwróciłem się do źródła, czyli przedstawiciela polskiego na stronie motula.

Motul 300V power racing vs motul 8100 eco-racing-  test przygotowawczy: https://www.youtube.com/watch?v=YJWyCvpwCTI

Jaką informacje uzyskałem:

Olej motul 8100 eco-nergy 5W30 nie jest olejem w pełni estrowym - nie jest zbudowany na samych estrach. Olej ten jest większości mieszaniną olejów z dodatkiem estrów.
Podobno większość produkowanych olejów syntetycznych zbudowane są wyłącznie z mieszanin różnych olejów - PAO, ester, HC.
Z racji tego iż zbliżał się czas wymiany oleju w moim aucie, postanowiłem poszukać oleju zbudowanego na samych estrach.

I tu kolejne zdziwienie - udało mi się nabyć olej także ze stajni motula, 300V power racing 5W30 - i mimo iż na opakowaniu tego oleju widnieje napis double ester - rozumiane jako zbudowany na podwójnych estrach to i tak nie jest to olej w 100% estrowy - taką informacje również otrzymałem od przedstawiciela motula.

No dobrze pomyślałem, ale czym różni się motul 8100 eco-nergy 5W30 od motula 300V power racing 5W30?
Składem:-) - wiadomo, to każdy. Oba oleje różnią się składem - eco-nergy to mieszania olejów z dodatkiem estrów, zas 300V to olej estrowy z dodatkiem innych mieszanin. W skrócie - w 300V głównym składnikiem budowy są estry, zaś w eco-nergy estry są jedynie dodatkiem - dlatego także cena 300V jest wyższa.

Pewnie większość osób dręczy pytanie, czy sportowy olej motula 300V power racing można używać w normalnym samochodzie - w normalnych warunkach?

Tak, można a jego starzenie jest identyczne jak zwykłych olejów - taką informację uzyskałem również ze strony motula. Jednak należy zwrócić uwagę przy zakupie motula 300V, olej ten nie jest olejem low-saps (niskopopiołowym) - i nie będzie dobrym wyborem w nowoczesnych silnikach z wbudowanymi filtrami.

Mimo ostrzeżeń, olej motul 300V jakieś 3miesiące temu wlałem do mojego silnika benzynowego R6. Jak na razie nie dostrzegłem żadnych negatywnych zmian, a jedynie to że silnik pracuje bardziej "aksamitnie" - a może to tylko efekt placebo.

Motul 300V power racing vs motul 8100 eco-nergy - test na ciepło: https://www.youtube.com/watch?v=d2QBzurFdhw

Czy motul 300V power racing 5W30 ma jeszcze jakieś wady?

Tak, patrząc na wartość TBN która wynosi zaledwie ponad 7. Ale jest to olej najbardziej estrowy, a jak wiadomo estry posiadają bardzo silne wiązania odporne na zerwania i spalanie - co za tym idzie jest bardziej odporny na ścieranie.

Olej motula 8100 eco-nergy daje +4km, a co z motulem 300v power racing?

Według testów na hamowniach które udało mi się znaleźć w sieci, olej motul 300V power racing dawał aż 14km więcej - na hamowni, zgodnie z wykresami.
Przyznaje się "bez bicia" że ja w swoim samochodzie żadnego przyrostu mocy nie odczułem:-)

Motul 300V powier racing vs motul 8100 eco-nergy
- test na zimno: https://www.youtube.com/watch?v=4fAHgg3qWMw


Pytania?
Proszę pisać w komentarzach, na wszystkie postaram się odpowiedzieć niezwłocznie
Piotr Tester


2 comments:

  1. Oj tak, zgadzam się i również mogę polecić ten olej tylko przestrzegam przed podróbkami bo jest sporo specyfików oznakowanych logiem Motula a nie mających z tymi produktami nic wspólnego.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Dzięki za zainteresowanie tematem i komentarz. Ja użytkownik tego oleju dostrzegam w nim jednak pewną poważną wadę - przy aktualnych mrozach ok.-20°C mój samochód jakby "nie miał siły" na zimnym silniku, z innymi motulami tego nie było. Ale o tym napiszę w kolejnym poście gdy po zimie zmienię olej...

      Delete

Popular Posts