Motul 8100 X-Clean VS Motul 8100 X-Clean+ VS Motul 8100 X-Clean FE. Który X-Clean wybrać? Which X-Clean choose?

Wybieramy najlepszy olej motula X-Clean.

Zwykle jest tak że jeśli chcemy wybrać najlepszy olej motula, 

...wystarczy wejść na stronę producenta i wybrać zakładkę "dobierz olej". Wybieramy tam po kolei, model, markę, silnik i mamy listę rekomendowanych olei motula do naszego silnika.
Najlepsze jest to że do większości aut motul zaleca następujące oleje syntetyczne Motul 8100 X-Clean 5W30, Motul 8100 X-Clean+ 5W30, Motul 8100 X-Clean FE 5W30 i zapewne jeszcze inne.

Przyjmijmy jednak że wyboru dokonamy między tymi trzema olejami X-Clean. O dziwo oleje pochodzą z tej samej serii, ale różnią się nie tylko samą końcówką w nazwie a właściwościami technicznymi. Zapewne dla zwykłego użytkownika nie będzie to miało znaczenia, czy kupi X-Clean z "+" czy bez, bo mechanik powiedział mu że ma kupić motula 5w30 X-Clean i tyle. Zapewne wtedy sprzedawca zapyta, ale który? Tekst poniżej powinien dać odpowiedź na to pytanie...

Czym się różnią poszczególne 3 oleje X-Clean?

Najlepiej spojrzeć na tabelkę poniżej, myślę że moje zestawienie powinno wszystko wyjaśnić.

motul, motul 8100 X-Clean, motul 8100 X-Clean+, Motul X-Clean FE, Motul 8100 X-Clean 5W30 test, Test olejów motul, Motul 5W30 test, motul oil, engine motul oil
Motul 8100 X-Clean vs Motul 8100 X-Clean+ VS Motul 8100 X-Clean FE porównanie

Dla tych którym nie chce się patrzeć na tabele a wolą czytać moje "wypociny" zapraszam do krótkiej lektury.

Który Motul 8100 X-Clean wybrać?

Po pierwsze wybrać olej o odpowiedniej klasie lepkości tj. 5W30 lub 5W40 (jesli mówimy o wyborze olejów syntetycznych). Jeśli już wybierzemy odpowiednią klasę lepkości ze strony producenta, reszta nie powinna nas aż tak bardzo interesować. Dlaczego? Ponieważ każdy olej z serii X-Clean jest na tyle dobrym olejem że można wybrać obojętnie który...

Ale ja chce wybrać najlepszy X-Clean, który to będzie?

Na przykładzie oleju o klasie lepkości 5W30 będzie to Motul 8100 X-Clean 5W30 (bez "+" i bez "FE") - oczywiście jest to tylko moja opinia.

Dlaczego wybrałbym akurat ten rodzaj?

Ma najniższą lepkość kinetyczną w 40°C, najwyższą wartość TBN 7,4, najwyższy wskaźnik lepkości 166, a także temp. zamarzania -39°C.
Co oznaczają te lepkości kinetyczne w 40°C i 100°C, TBN, temp. zamarzania itd. wyjaśnię dokładniej w kolejnym poście, bo pisząc od razu tutaj bym Was zanudził na śmierć.

Który olej X-Clean jest najtańszy, a który olej X-Clean jest najdroższy?

Z moich obserwacji wynika że najtańszym jest Motul 8100 X-Clean FE, a najdroższym jest Motul 8100 X-Clean+. Sami sobie odpowiedzcie czy warto przepłacać. Jak Wam "szkoda" każdej wydanej złotówki na dobry olej, polecam lać Motul 8100 X-Clean FE. Skrót na końcu "FE" oznacza fuel economy - oszczędzający paliwo.

Pytania można zadawać w komentarzach odpowiem na wszystkie, w miarę moich możliwości.
Piotr Tester


Comments

  1. Bardzo konkretne porównanie i dobrze ubrane w słowa podsumowanie :) Na pewno wiele osób skorzysta.

    ReplyDelete
  2. Co oznacza skrót EFE w Motul 8100 X-CLEAN EFE? Czy wspomniany olej MOTUL 8100 X-CLEAN 5w30 jest nadal dostępny na rynku w sprzedaży? Na stronie producenta widnieje tylko w wersji 5w40. Proszę o odpowiedz.

    ReplyDelete
  3. A czy jest jakaś różnica między xclean a specific dexos 2 oprócz tej cenowej no i jeśli jest czy jest warta dodania tych kilku złotówek. Dzięki i pozdrawiam

    ReplyDelete
  4. Czy mozna mieszac ze soba Ef i efe?

    ReplyDelete
    Replies
    1. Jasne, większość olejów jest ze sobą mieszalna. Można bez żadnych konsekwencji mieszać ze sobą oleje o tej samej specyfikacji np. 5W30 A5/B5 z innymi 5W30 czy 0W30 A5/B5.

      Delete
  5. Nie ma takiego oleju jak motul 5w30 bez plusa :/

    ReplyDelete
    Replies
    1. Motul 8100 X-Clean 5W30 występuję w wersji bez "plusa" - mam nawet taki w swoich zbiorach.

      Delete
  6. Mówisz, że nie warto przepłacać za plusa. A ja Ci powiem, że olej z plusem jest olejem typu Long Life i dlatego jest droższy głównie. Taki właśnie używam od dawna w swoim prywatnym aucie. Wymieniam co 2 lata i co 20 tys km. Olej jest w bardzo dobrym stanie i mógłbym nawet większe interwały robić. Auto 2.4 benzyna z 2003 roku. No, ale są na pewno tacy co wymieniają co 5 tys km ;)

    ReplyDelete
    Replies
    1. Np: ja wymieniam olej co 8 tysięcy, nie ma takiego oleju jak LongLife to tylko marketing. Są na to testy. Zobacz w swoim samochodzie jaka temperaturę ma twój olej gdy utrzymujesz prędkość 140 na autostradzie przy 5 tysiącach i przy 20 tysiącach kilometrów. Złapiesz się za głowę.

      Delete

Post a Comment